Patří masiv do kuchyně?

09.05.2012 15:34

 

Masivní dřevo má své výhody, na první pohled (a dotek) dýchne pohodlím, přátelským vzhledem, automaticky zabydlí domov všem, kdo se právě nevyžívají nejnovějšími designovými trendy fandícími kovu, sklu, keramice a umělé hmotě.

Hodí se ale masivní dřevo do kuchyně, která je vzhledem k agresivnímu ovzduší symbolem zkoušky odolnosti? Praxe říká, že ano. Přestože se kuchyně počítá za místnost v bytě s velmi agresivním prostředím, současná kvalita lakování přeje snadné údržbě. Vzhledem k tomu, že masivní kuchyně tvoří u každého výrobce exkluzivní segment, nemůže si značkový výrobce dovolit používat nedostatečně vyschlé dřevo. Ještě v záruce.

 

Některé výhrady

Počítejte ale s tím, že používáte dřevo, tedy přírodní materiál. Pokud bydlíte pod sousedy, kteří zásadně nechávají přetékat vanu nebo vás pravidelně vytápějí pračkou, může to znamenat nebezpečí. Od mokré zdi se vlhkost natáhne do dřeva, to se začne kroutit a takovou reklamaci výrobce neuzná. Proto někteří odborníci místo masivních materiálů doporučují dýhované povrchy, které jsou součástí lepené, tedy tvarově stabilnější konstrukce. A někteří dokonce na masiv úplně rezignují: v současné nabídce najdete skříňky z lamina nebo fólie, u kterých vůbec nepoznáte, zda jde o přírodní nebo umělý materiál. Argumentují daleko větší odolnosti proti mechanickému poškození (pozor u rodin s malými dětmi!) a když se ?otlapkaná? skříňka vydrhne rýžákem, je zase jako nová.

Co poskytne dřevo

Kdo si ale je vědom všech těchto ALE a je připraven ke koupi masivní kuchyně, dostane už jen samé benefity. Působí velmi efektně a je určena pro ty, kteří milují dotyk přírody. Dodává místnosti teplo a útulnost a ladí s nejrůznějšími styly. Je určena pro náročné zákazníky. Pokud máte vlastní bydlení, bude to pro vás určitě dobrá investice. Hlavní rozdíl, který posouvá dvířka z masivu do vyšší kategorie, netkví jen v kráse dřeva, ale také v tom, že životnost těchto dvířek není odkázána jen na svrchní ochranou vrstvu jako je tomu u ostatních druhů. Dřevo je sice náchylnější k poškrábání, ale jak přirozeně stárne, získává přirozenou patinu. Masiv je sice poněkud náročnější na údržbu než jiné povrchy, ale údržbu dřevěného kuchyňského nábytku nám usnadní používání speciálních vosků a dalších přípravků,které jsou běžně k dostání na našem trhu.
Podle ceny?

K nejlevnějším dřevinám patří smrk a borovice, které se využívají častěji k výrobě rustikálních kuchyní, tedy těch, které mají blíž k bytelnému venkovskému stylu (kredence, skříně, spížky...). Širší výběr máte v kategorii ušlechtilejších dřev, kam patří například buk, dub, ořech, olše, třešeň, bříza, jilm, javor. K luxusním dřevům se počítá bahenní dub či exotické dřevo wenge. Zde se však nejčastěji bude jednat (vzhledem k ceně dřeviny)spíše o dřevěnou dýhu.